NZ Paddler Virtual Championships.jpg

PADDLER

VIRTUAL CHAMPIONSHIPS

 

The Paddler Virtual Champs are back for 2022 and what a great way to start the new year!
 

It’s simple- paddle 12km in whatever paddle craft you want (3km for U16 paddlers and SUP) over the month of January, upload your completion time and GPS trace and you’ll be in to win some cool prizes.


The event is free to enter and is open to all paddle craft (kayak, surf ski, multisport boat, waka ama, SUP, singles, doubles etc). We want any and every paddler to get involved in whatever way you can. 

 

Times can be recorded and submitted between the dates of 1st and 31st January. Paddlers can enter as many times as they wish, and every submission gives you the chance to win spot prizes throughout the month. Only your best time will be included in the final results of each division.

Rules

  • Competitors must start and finish at the same point to minimise the effect of the wind, current etc.

  • There is to be no pausing of the watch/phone during the 12km/3km paddle.

  • The competition will be run via the paddler.nz website, which will go live at 9am (NZT) on Saturday.

  • For ocean ski paddlers, the event is the 2nd event in the 2021-22 NZ Darcy Price Ocean Racing series.

  • Entry is made via form below (to be revealed 1 Jan 2022) with an image of your route, gps tracking, distance and time.
     

Final Results

Final results as at 1st February

 

All submissions listed below

THanks for taking part!!!

Registration

Distance
Upload Screenshot
First Name
Last Name
Distance
Race time
Boat Type
Age Group
Category
Ben
Keys
12km
00:50:53
Surfski
Open
Men
Reid
Forrest
12km
00:53:47
SurfSki
Open
Men
Dan
Busch
12km
00:53:48
SurfSki
40+
Men
Max | Vaughan
Riley | Reed
12km
00:54:02
Doubles
40+
Men
Tupuria
King
12km
00:54:42
Kayak
Open
Men
Garth
Spencer
12km
00:55:17
SurfSki
40+
Men
Vaughan
Reed
12km
00:55:23
Kayak
40+
Men
Bryce
Irving
12km
00:55:39
Multisport Boat
35+
Men
Trent
Martin
12km
00:55:59
SurfSki
Open
men
Trent
Martin
12km
00:57:34
SurfSki
Open
Men
Michael
Esterhuizen
12km
00:57:59
Kayak
U23
Men
Danika
Mowlem
12km
00:58:39
SurfSki
Open
Women
Jeremy
Kuggeleijn
12km
00:58:41
SurfSki
40+
Men
Alan
Carlsson
12km
00:58:42
SurfSki
50+
Men
Michael
Esterhuizen
12km
00:59:14
Kayak
Open
Men
Danika
Mowlem
12km
00:59:22
SurfSki
Open
women
Carly
Tyler
12km
00:59:28
SurfSki
Open
women
Byron
Munro
12km
00:59:29
Multisport Boat
Open
Men
Michael
Esterhuizen
12km
00:59:40
SurfSki
U23
Men
Trent
Martin
12km
00:59:56
SurfSki
Open
men
Alan
Carlsson
12km
01:00:23
SurfSki
45+
men
Kieran
Bootten
12km
01:00:27
Multisport Boat
Open
Men
Danika
Mowlem
12km
01:00:30
SurfSki
Open
Women
Pete
Lipscombe
12km
01:00:55
SurfSki
50+
Men
Callum
O'Leary
12km
01:01:00
SurfSki
Open
men
Tara
Smith
12km
01:01:12
SurfSki
Open
Women
Jess
Cleghorn
12km
01:01:16
Kayak
U20
Women
Marchand
Le Roux
12km
01:01:32
SurfSki
40+
men
Joshua
Moore
12km
01:01:49
Multisport Boat
Open
Men
Caleb
Hill
12km
01:01:57
Multisport Boat
Open
men
Andrew
Czar
12km
01:01:58
SurfSki
50+
Men
Dan|Amber
Bremner|Bonny
12km
01:01:59
Double ski
35+
mixed
Chris
Emmett
12km
01:02:29
SurfSki
50+
Men
Joshua
Moore
12km
01:02:45
Multisport Boat
open
men
Willem
Landman
12km
01:02:50
Kayak
55+
Men
Danial
Bremner
12km
01:02:53
SurfSki
35+
Men
Bryce
Irving
12km
01:02:58
Waka Ama
40+
Men
Marchand
Le Roux
12km
01:03:02
SurfSki
35+
Men
Joshua
Moore
12km
01:03:15
Multisport Boat
35+
Men
Tara
Smith
12km
01:03:18
SurfSki
Open
Women
Warrick
Smith
12km
01:03:39
SurfSki
35+
men
Warrick
Smith
12km
01:03:46
SurfSki
35+
men
Darian
Hildreth
12km
01:03:55
Waka Ama
40+
Men
Ross
Heald
12km
01:04:07
SurfSki
55+
Men
Grant
Morrish
12km
01:04:07
K1
50+
men
Dave
Knight
12km
01:04:12
K1
50+
men
Grant
Heim
12km
01:04:22
SurfSki
55+
Men
Aaron
Osborne
12km
01:04:29
SurfSki
Open
Men
Joshua
Moore
12km
01:04:37
Multisport Boat
open
men
Tara
Smith
12km
01:04:41
K1
open
women
Jess
McDuff
12km
01:04:43
Surfski
open
women
John
Toomath
12km
01:04:52
SurfSki
55+
Men
Reid
Forrest
12km
01:04:55
K1
35+
men
Regan
Pearce
12km
01:04:59
Multisport Boat
40+
men
Callum
O'Leary
12km
01:05:00
Waka Ama
Open
Men
Giulio
Chapman-olla
12km
01:05:00
Multisport Boat
40+
Men
Dan|Amber
Bremner|Bonny
12km
01:05:03
Double ski
35+
mixed
Kat
Bulk
12km
01:05:27
Multisport Boat
Open
women
Tara
Smith
12km
01:05:29
Multisport Boat
Open
Women
Warrick
Smith
12km
01:05:49
SurfSki
35+
men
Reid
Forrest
12km
01:05:55
SurfSki
35+
men
Kevin
Baker
12km
01:06:09
SurfSki
60+
Men
Alex
Martin
12km
01:06:17
Multisport Boat
40+
Women
Peter
Hartley
12km
01:06:33
SurfSki
45+
Men
John
Toomath
12km
01:06:36
SurfSki
55+
men
Kevin
Baker
12km
01:07:24
SurfSki
55+
Men
Shayne
Edmondson
12km
01:07:51
SurfSki
40+
Men
David
Morrison
12km
01:08:20
SurfSki
40+
Men
Caitlyn
Esterhuizen
12km
01:08:20
Kayak
U18
Women
Jessica
McDuff
12km
01:08:28
SurfSki
35+
Women
Nico
de Wet
12km
01:08:38
SurfSki
40+
Men
Callum
O'Leary
12km
01:09:30
Waka Ama
Open
Men
Nico
de Wet
12km
01:09:58
SurfSki
40+
Men
Callum
O'Leary
12km
01:10:06
Waka Ama
Open
Men
Simon
Beardmore
12km
01:10:06
Multisport Boat
35+
men
David
Morrison
12km
01:10:12
SurfSki
45+
men
Craig
Pauling
12km
01:10:25
Waka Ama
45+
Men
Nico
de Wet
12km
01:10:43
SurfSki
40+
Men
Marchand
Le Roux
12km
01:11:06
SurfSki
35+
Men
Mark
Jones
12km
01:11:36
SurfSki
55+
Men
Craig
Mustard
12km
01:11:45
surfski
35+
men
Craig
Mustard
12km
01:12:06
SurfSki
35+
Men
Andy
Franklin
12km
01:12:37
SurfSki
40+
men
Mandy
Heim
12km
01:12:46
SurfSki
55+
Women
Jaksyn
Hepi-Ngarongo
12km
01:15:22
Waka Ama
U20
Men
Ross
Eathorne
12km
01:15:29
surfski
50+
Ross
Eathorne
12km
01:15:29
SurfSki
50+
Men
William
Nieuwenhuis
12km
01:15:32
SurfSki
Open
Men
Jaksyn
Hepi-Ngarongo
12km
01:17:16
Waka Ama
U20
Men
Mandy
Heim
12km
01:17:26
SurfSki
55+
Women
Ross
Eathorne
12km
01:17:42
SurfSki
45+
men
Hamish
Excell
12km
01:20:22
Waka Ama
45+
men
Maddie
Dawe
12km
01:23:05
Waka Ama
Open
Women
William
Nieuwenhuis
12km
01:23:31
SurfSki
Open
men
Jaksyn
Hepi-Ngarongo
12km
01:24:08
Waka Ama
U20
Men
Rosemary
Gatland
12km
01:28:05
Kayak
55+
Women
Rosemary
Gatland
12km
01:33:35
Kayak
55+
Women
First Name
Last Name
Distance
Race time
Boat Type
Age Group
Category
Callum
Gard
3km
00:14:24
Kayak
U16
Men
Liam
Rogers
3km
00:14:44
Kayak
U16
Men
Poppy
Barnes
3km
00:14:45
K1
U16
women
Callum
Gard
3km
00:14:47
Kayak
U16
Men
Hannah
Baxter
3km
00:15:25
Kayak
U16
Women
Poppy
Barnes
3km
00:16:03
Surfski
U16
women
Poppy
Barnes
3km
00:18:43
Waka Ama
U16
women
Rory
Orman
3km
00:21:56
SurfSki
U16
Men
Nueva
Te Whata
3km
00:22:51
Waka Ama
U16
Women
Oscar
Dooney
3km
00:25:21
SurfSki
U16
Men
Lachlan
Orman
3km
00:25:23
SurfSki
U16
Men
Rory
Orman
3km
00:25:33
SurfSki
U16
Men
Roarke
Dooney
3km
00:25:35
SurfSki
U16
Men
Roarke
Dooney
3km
00:26:13
SurfSki
U16
Men
Callum
Orman
3km
00:28:58
SurfSki
U16
Men
Michael
Esterhuizen
3km
00:31:22
SUP
U23
Men
Callum
Orman
3km
00:32:04
SurfSki
U16
Men
Jake
Botha
3km
00:32:48
Surfski
U16
men